RÁDI VÁM POMŮŽEME

S výběrem správných lyží Vám rádi pomůžeme. Víme, že jen ty pravé lyže vám umožní zažít ty nejlepší okamžiky na svahu.

Výběr dětských lyží

Každý rok se nás spousta rodičů ptá, jaké nejvhodnější lyže vybrat pro svoje děti.

 

I když konstrukce a materiály dětských lyží za posledních 20 let ušly velký kus cesty a metodika se změnila zásadním způsobem, ve standardním obchodě v nákupním centru se nic nezměnilo. Obvykle se vás prodavač (jak se často říká „podavač“) pouze zeptá, kolik dítě měří. A to už trvá asi 30 let. Tímto způsobem by se daly dobře vybírat akorát délky košťat a hokejek.

 

Když dostanete pouze tuto otázku, je to dobrý důvod jít o dům dál. Ale co když Vám tu stále stejnou otázku pokládají stále dokola? Nezbývá, než začít pátrat jinde.

 

Každý pochopí, že dítě, kterému je 4 nebo 5 let, má motoriku na jiné úrovni, než dospělý člověk. Vždyť to dítě mívá občas i potíže s chůzí v těžším terénu – a co potom tak složitý pohyb, jako je lyžování? Dítě doposud nepoznalo pocit skluzu (pod nohama to ujíždí!), na nohou má nějaké pevné, těžké holíny (lyžařské boty) a je přidělané k dlouhým těžkým prkýnkům! Pro takového človíčka je to velmi složité se se vším vyrovnat.

Některým dětem to jde rychleji a některým pomaleji v závislosti na úrovni jejich motorického učení. Děti to mají velkou měrou dané a v tomto případě není na místě „srovnávání“ s jinými dětmi (ratolesti to mají zděděné po Vás, rodičové…).

Kromě motoriky v „plenkách“ mají děti ještě další nevýhody oproti dospělým. Zjednodušeně řečeno skoro nic neváží, jsou pro lyžování na klasických lyžích „moc lehké“. Pro děti je také přirozené, že mají obavy z rychlé jízdy, potřebují míst svůj „pocit bezpečí“ a preferují velmi pomalou jízdu (nikdy neučte děti na prudkém svahu!).

Tyto dvě skutečnosti – malá hmotnost dítěte a jeho velmi malá rychlost určují výslednou míru velikosti sil, kterými může dítě na lyže působit. Když na klasickou lyži budou působit takto minimální síly, lyže nebude moc ochotná „spolupracovat“ (prohýbat se, zatáčet) a pro dítě bude velmi těžké s takovou lyží cokoliv na svahu provádět. Po velké dřině a dlouhé době bude výsledkem jakési smýkání vzdáleně připomínající lyžování. Jde to ale i jinak.

Všechny tyto skutečnosti jsme se společně s LUSTI pokusili implementovat do řady lyží JC pro naše nejmenší. Řada lyží JC má dva konstrukční prvky, které nemají žádné jiné dětské lyže. Jsou to lyže s nejmenším radiusem, který maximálně umožňuje zahájení oblouku. Zároveň je to nejtenčí lyže (na rozdíl od standardních „tlustých“ lyží). Je dokonce tak tenká, že na ni nejde klasickým způsobem přidělat vázání, protože by šrouby tak tenkou lyži provrtaly! Proto je nutné každou lyži z řady JC nejdříve osadit speciální podložkou a teprve na ni lze přidělat vázání, lyže se pak ochotně prohne a bleskově zatáčí.

Oba tyto dva konstrukční prvky maximálním způsobem „ulehčí“ drobnému človíčkovi s oním divným nářadím správně zacházet. Motorické učení je nevídaným způsobem urychleno a úspěchy se dostaví významně dřív. Ideální je doplnit tyto lyže ještě o metodiku „přímého učení“ bez aplikování jízdy v pluhu.

Rozhodně doporučujeme v tomto případě nevolit taktiku „koupím delší lyže, aby vydržely.“ Vašemu dítěti určitě dobrou službu neuděláte a na svahu nebude spokojena vaše ratolest, ani vy. A lyžování je přece hlavně o radostných prožitcích!

Na čem učíme

Děti 4 - 6 let

Nejmenší děti u nás začínají na lyžích Žirafa 70 cm, resp. JC 70 cm, samozřejmě s podložkou CARV 2 pod vázáním. Jedná se o stejnou lyži, rozdíl je pouze v designu. Ultra krátký rádius lyže jim umožňuje ten nejlehčí začátek obloučků na lyžích. Děti v tomto věku váží nejčastěji do 20 kg.

Děti 6 - 8 let

Pokud už má dítě osvojenou základní techniku jízdu po hranách, může přecházet na delší lyže JCT 80 a 90 cm, případně na těchto lyžích i začíná s lyžováním. Je velmi důležité, aby nové lyže nebyly výrazně delší, než ty předchozí. Řada lyží LUSTI JC proto nabízí dětské lyže odstupňované po 10 cm. Lyže jsou opět osazeny nezbytnou podložkou, tentokrát CARV 2 pro délku 80 cm a CARV 2 plus pro délku lyží 90 cm. Děti v tomto věku obvykle váží kolem 20 – 30 kg.

Děti 8 - 10 let

Pro tuto věkovou a váhovou (cca nad 30 kg) kategorii doporučujeme lyže JC 100 cm a JC 110 cm, na které montujeme podložku CARV 2 plus. Tato lyže zajistí plynulé zdokonalování techniky jízdy po hranách, ale i umožní začátečníkům v tomto věku optimální začátek lyžařské „kariéry.“

Naše doporučení

Dospělí začátečníci

- ženy

Z našich kurzů máme ověřeno, že většina dospělých začátečníků slaví největší úspěchy v ovládnutí techniky řezaných oblouků - carvingu na lyžích LUSTI FC 125. Tato lyže byla ostatně jako „výuková“ speciálně zkonstruovaná. Její geometrie se „vymyká“ všem ostatním lyžím v řadě lyží FC. Pro její maximální ochotu zatáčet ji ocení zejména ženy. S touto lyží si troufáme tvrdit, že lze dosáhnout nejsnadnějšího způsobu v ovládnutí carvingové techniky.

Dospělí začátečníci

- muži

Lyže ze stejné řady LUSTI FC s délkou 140 cm bývá nejčastější volbou u začátečníků – mužů. Zároveň je tato lyže vhodná pro všechny ostatní, kteří požadují, co nejrychlejší úspěchy v ovládnutí techniky řezaných oblouků – carvingu. Carvingovou jízdu lze umocnit použitím desky CARV PLATE.

Pohodáři na svahu a lyže do každého terénu

Kdo preferuje pohodovou lyži, která ale dokonale zvládne carvingový styl jízdy a zároveň s ní může vyrazit do jakéhokoliv terénu, ten má jasnou volbu - řadu lyží LUSTI SC. Pro radikálnější carvingové oblouky doporučujeme použití podložky CARV PLATE.

Nekompromisní na svahu a dokonalá i v terénu

Jedna lyže na vše pro skvělého lyžaře? Nekompromisní carvingová jízda na „pistě“ s dokonalými oblouky v hlubokém sněhu? Jde to! V LUSTI pro takovou kombinaci připravili řadu PC 77. Podobnost s řadou SC 77 není náhodná. Stejná geometrie lyže je u této řady v konstrukci vylepšená dvěma pláty titanalu. Podložka CARV PLATE umocní „carvingový efekt.“

Pokročilí a carveři

- experti

RFC je jasná volba pro milovníky řezaných oblouků a dynamické jízdy, nejlépe na dokonale upraveném svahu. Prožijete to největší přetížení v oblouku, kterého lze dosáhnout a RFCéčko se ani „nehne.“ Společně s podložkou CARV PLATE je to ten nejlepší carvingový nástroj, který si umíme představit.

 

Firma LUSTI nám vyšla vstříc a upravila řadu RFC v délkách do 150 cm podle našich představ. Lyže je nyní komfortní a lehce ovladatelná, přitom nic neztratila ze své živosti.

Vyznavači carvingových oblouků v rychlosti

Pro velmi zkušené, sportovní lyžaře, kteří milují carvingovou jízdu ve velkých rychlostech, přesné řízení, dokonalou stabilitu a přesnost je tu řada lyží LUSTI PC 71.

 

Pro nejradikálnější carvingové oblouky doporučujeme použití podložky CARV PLATE.

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • YouTube - White Circle

© Děti bez pluhu 2017